Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Československí legionári s koňmi na nádvorí Ministerstva obrany

Vypublikované:
2. jazdecký pluk SIBÍRSKY nastupuje na nádvorie
2. jazdecký pluk SIBÍRSKY nastupuje na nádvorie
Pred hlavnou budovou Ministerstva obrany SR sa krátko poobede 14. apríla 2015 za tónov vojenskej hudby Posádky Bratislavy uskutočnil slávnostný nástup členov združenia Klubu vojenskej histórie pri posádke Bratislava – 2. jazdeckého pluku SIBÍRSKY, v historických uniformách, so šabľou (šaškou) a píkou (dlhá bodná zbraň s drevenou násadou) v zostave v sedlách koní. Generálporučík Peter Gajdoš, 1. zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR po prevzatí hlásenia od podplukovníka v. v. Dušana Majerčíka, veliteľa historického 2. jazdeckého pluku SIBÍRSKY vykonal prehliadku symbolickej jednotky. Generál P. Gajdoš úvodom svojho príhovoru povedal, že ide o výnimočný slávnostný akt, ktorý je i pre neho samotného veľkým osobným zážitkom. Nastúpeným príslušníkom pluku zdôraznil, že „..... spolu s príslušníkmi Ozbrojených síl Slovenskej republiky rozvíjajú vojenské a bojové tradície československých legionárov, ich historický odkaz pre súčasnosť, ale i pre budúcnosť“. Po príhovore a symbolickom zatlčení štyroch klincov generál P. Gajdoš odovzdal repliku vojenskej zástavy-gonfanon veliteľovi 2. jazdeckého pluku SIBÍRSKY. Po zamávaní zástavou pred nastúpenou jednotkou z úst legionárov zaznelo trikrát „Hurráá,“ pravoslávny duchovný z Ozbrojených síl SR túto požehnal.
Súčasťou slávnostného nástupu boli vynesené tri bojové zástavy: 2. mechanizovanej brigády Prešov, 5. pluku špeciálneho určenia Žilina a 11. mechanizovaného práporu Martin, vojenský zväzok a vojenské útvary Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ako aj repliky historických vojenských zástav vojenských útvarov československej armády z rokov 1918 – 1939 (Horský pluk 2 Ružomberok, Peší pluk 41 Dr. Eduarda Beneša Žilina, Letecký pluk 3 generála letca M. R. Štefánika Piešťany, Jazdecký pluk 3 Svätopluka kniežaťa Veľkomoravského Nové Zámky, Pluk útočnej vozby 3 Turčiansky Svätý Martin a Delostrelecký pluk 110 Nitra). Všetky zástavy, či ide o originály alebo repliky, predstavujú najcennejší vojenský symbol pre príslušníkov jednotiek, predstavujú symbol vojenskej statočnosti, morálnej cti, ako aj bojovej slávy. História je svedkom toho, že vojenská služba naučila príslušníkov chrániť si svoju zástavu ako oko v hlave.
Nezabudnuteľné defilé slávnostného pochodu jazdcov na koňoch patrilo k nezabudnuteľným zážitkom všetkých tých, ktorí sa na tejto slávnosti zúčastnili.

Krátko k tejto tradícií

v rokoch 2014 – 2018 si príslušníci rezortu obrany pripomínajú 100. výročie prvej svetovej vojny, vzniku a činnosti československých légií a vytvorenia Československej republiky. V spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a českým partnerom – Ministerstvom obrany ČR bolo v marci 2009 podpísané Memorandum o vzájomnej spolupráci pri realizácii „Projektu Légie 100“ a dôstojnom pripomenutí si 100. výročia vzniku a pôsobenia československých légií v rokoch 1914 – 1920.
Medzi významné formy realizácie „Projektu légie 100“ a záverov Memoranda k dôstojnému si pripomenutiu jednej z najvýraznejších historických udalostí 20. storočia – prvej svetovej vojny a následne vzniku a bojovej cesty československých légií patrí pôsobenie spoločenských združení Klubov vojenskej histórie.
V roku 2013 vznikol Klub vojenskej histórie – 2. jazdecký pluk SIBÍRSKY, ktorý je členom Československej obce legionárskej Jednoty Valtice (ČR) a pôsobí v rámci Posádkového klubu Bratislava. Práve toto združenie rozvíja tradície československých légií, konkrétne 2. jazdeckého pluku SIBÍRSKY, ktorý vznikol 4. októbra 1918 v Jekaterinburgu (Rusko) s hlavnou úlohou posilnenia údernej sily čs. légií v Rusku a odhodlania naplniť myšlienky generála M. R. Štefánika k vzniku samostatného štátu. Klub vojenskej histórie historicky nadväzuje, oživuje a rozvíja historické tradície československých légií v Rusku. Jeho hlavné poslanie spočíva nielen v symbolickej rovine, ale aj v úsilí, pokiaľ možno, čo najreálnejšie priblížiť výstroj, výzbroj a vybavenie príslušníkov 2. jazdeckého pluku SIBÍRSKY, a v naplňovaní ich odkazu pre Ozbrojené sily SR. Súčasne sa pripája k realizácii „Projektu légie 100“ najmä pri zvyšovaní povedomia oboch národov a šírení vedomostí o zásluhách československých legionárov, ktorí významne prispeli k vzniku Československa.

Autor: Dr. Imrich Purdek, PhD., Vojenský historický ústav
Autor fotografií: Ivan Kelement, kOd KaMO
Návrat na začiatok stránky