Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Medzinárodná vedecká konferencia Slovensko v roku 1941

Aktualizované:
Múzeum SNP Banská Bystrica
Múzeum SNP Banská Bystrica
22. júna 2011, presne v deň sedemdesiateho výročia vstupu 1. Slovenskej republiky do vojny proti vtedajšiemu Zväzu sovietskych socialistických republík, sa v priestoroch Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia Slovensko v roku 1941: politika, armáda, spoločnosť. Jej organizátormi, okrem Múzea Slovenského národného povstania, boli Vojenský historický ústav (VHÚ) Bratislava a Sekcia pre vojenské dejiny Slovenskej historickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied.

Domáci a zahraniční historici – odborníci na neľahké obdobie našich novodobých národných dejín predniesli príspevky, ktoré účastníkom konferencie priblížili rok 1941 z pohľadu toku udalosti z rôznych oblastí života Slovenskej republiky.

K úspešnému priebehu konferencie svojimi vystúpeniami prispeli aj vojenskí historici z VHÚ Bratislava. Podplukovník v zálohe, PhDr. Peter Šumichrast, PhD. pripomenul prvé pôsobenie slovenského letectva od leta do konca októbra 1941, keď bolo na východnom fronte nasadených päť letiek. V súvislosti s bojovým nasadením slovenského letectva na východnom fronte v tomto období zdôraznil, že poznatky, ktoré si z bojiska príslušníci slovenských poľných letiek priniesli, mali rozhodujúci vplyv na riešenie problémov súvisiacich s výstavbou slovenského letectva v nasledujúcich rokoch.

V ďalšom príspevku plukovník v. v., doc. PhDr. Jozef Bystrický, CSc. objasnil problematiku zmien v sociálnom zabezpečení vojakov a v oblasti vojenského trestného poriadku, ktoré nastali po vstupe Slovenskej republiky do vojny proti ZSSR. Veľmi zaujímavou časťou jeho príspevku boli nové informácie o vojenskými súdmi vynesených rozsudkoch smrti podľa ustanovení vojenského trestného poriadku, spôsobe vykonávania vojenského trestného práva, pokiaľ išlo o možnosť udelenia milosti, zákonom stanovené procedúry výkonu trestu smrti obesením alebo zastrelením, resp. o príčinách ich nevykonania.

PhDr. František Cséfalvay, CSc. sa dotkol zaujímavej témy, ktorá doposiaľ rezonuje nielen v slovenskej, ale aj maďarskej historickej obci: bombardovania Košíc doposiaľ neidentifikovaným letectvom 26. júna 1941, na základe ktorého sa Maďarsko zapojilo do vojny proti Sovietskemu zväzu. Dodnes sa historici sporia, či to boli sovietske, nemecké, maďarské, rumunské lietadlá, ba i slovenské lietadlá...

Posledným zo štvorice účastníkov konferencie z radov vedeckých pracovníkov VHÚ bol PhDr. Igor Baka, PhD., ktorý na základe analýzy dobových dokumentov nemeckej proveniencie priblížil zákulisie príprav porady, ako aj obsah rokovaní slovenskej vládnej delegácie v Hitlerovom hlavnom stane v októbri 1941.

Účastníci vedeckej konferencie sa aj pri neformálnych stretnutiach zhodli, že rok 1941 bol pre slovenskú spoločnosť prelomový. Vstupom Slovenska do vojny po boku Nemecka sa ešte viac prehĺbila vojenská, hospodárska i ideologická závislosť Slovenska od Veľkonemeckej ríše.

Text: VHÚ Bratislava
Foto: Jozef Žiak, MO SR; archív Múzea SNP v Banskej Bystrici, Vojenský historický archív Bratislava
 
Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky