Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Noc múzeí a galérií vo Vojenskom historickom múzeu

Aktualizované:
1_IMG_0916
Dňa 21. mája 2016 sa Vojenský historický ústav - Vojenské historické múzeum v Piešťanoch už tradične zapojili do celoeurópskej akcie Noc múzeí a galérií.
Brány múzejného oddelenia v Piešťanoch boli v tento deň otvorené od 13. hodiny a zatvorili sa až s úderom polnoci. Návštevníci mohli vidieť vynovené expozície a zbierkové predmety, nové prírastky a v neposlednom rade mali možnosť využiť informačné kiosky rozmiestnené v jednotlivých halách a navštíviť 3D kino. Pre detských, ale aj pre dospelých návštevníkov bola určite veľmi pútavá príležitosť vyskúšať si pilotnú kabínu MiGu - 23 či MiGu - 29. Expozíciu VHM si v sprievode riaditeľa VHÚ Bratislava, plukovníka Miloslava Čaploviča zo záujmom pozreli aj štátni tajomníci Ministerstva obrany SR Ivan Máčovský a Marián Saloň, predseda Výboru pre bezpečnosť a obranu NR SR Anton Hrnko, zástupca veliteľa Pozemných síl  OS SR pre podporu brigádny generál Juraj Krištofovič, veliteľ Taktického krídla Sliač plk. gšt. Vladimír Lisý, veliteľ Dopravného krídla Kuchyňa plk. Peter Prokop a riaditeľ Slovenského národného archívu Radoslav Ragač. Spoločným úsilím zamestnancov múzea, dobrovoľníkov a Regrutačnej skupiny Trnava sa opäť podarilo pre 1 800 návštevníkov vytvoriť  príjemnú atmosféru.
V múzejnom oddelení Svidník sa tak, ako aj v uplynulých rokoch, podujatie uskutočnilo na pôde Vojenského historického múzea - Centrálna expozícia Múzejného oddelenia Vojenského historického múzea vo Svidníku a Vyhliadkovej veža na Dukle. V čase od 12. h do polnoci sa záujemcovia o vojenskú minulosť Slovenska mohli oboznámiť so zmodernizovanou Centrálnou expozíciou Vojenské dejiny Slovenska 1914 - 1945. Návštevníci mohli taktiež využiť možnosť, ktorá sa im naskytuje len raz ročne, pokochať sa výhľadom na nočnú panorámu Duklianskeho bojiska z priestorov zmodernizovanej Vyhliadkovej veže na Dukle. Počas celého programu tejto akcie boli v stane Regrutačnej skupiny z Prešova premietané dokumentárne filmy s vojnovou tematikou. Program tejto zaujímavej akcie obohatili príslušníci Ozbrojených síl SR - prápor ISTAR Prešov, Policajného zboru SR a Hasičského a záchranného zboru SR, ktorí divákom predstavili nielen svoju techniku, výzbroj a výstroj, ale v pútavých ukážkach im priblížili aj niečo zo svojej činnosti (boj zblízka, cvičenie so zbraňami, prezentácia práce psovodov, ukážka práce hasičov). Divákov zaujala aj ukážka historických bojov na sovietsko-nemeckom fronte, ktorú si pripravili členovia Klubu vojenskej histórie Krasnogvardejci Košice, pričom pri nej využili aj historické bojové vozidlá. Vyvrcholením pestrého programu bolo zapálenie tzv. vatry víťazstva na počesť obetí druhej svetovej vojny a prehliadka Pamätníka a vojnového cintorína 1. československého armádneho zboru na Dukle, ktorý bol rozžiarený gréckym ohňom a svetlom zo 150 kahancov. Okrem toho boli pre návštevníkov počas celého priebehu programu podujatia k dispozícii aj ukážky činnosti a fungovania vojenskej poľnej nemocnice z obdobia druhej svetovej vojny, prezentácia historických ručných palných zbraní Klubom vojenskej histórie Krasnogvardejci Košice a prezentácia moderných ručných palných zbraní príslušníkmi práporu ISTAR Prešov.

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky