Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Plakety Národnej leteckej zbierky 1946

Aktualizované:
Plakety Národnej leteckej zbierky 1946
Plakety Národnej leteckej zbierky 1946

Po armádnom leteckom dni, ktorý sa konal v septembri 1933 v Prahe, a ktorý mal obrovský úspech, bolo rozhodnuté využiť toto nadšenie občanov na podporu národného letectva. Už o mesiac neskôr urobila vláda prehlásenie o tzv. Národní letecké sbírce, ktorá bola povolená výnosom ministra vnútra č. j. 65570 zo dňa 4. októbra 1933. Mala sa vykonávať formou zberných listín predkladaných v domoch v dňoch 23. októbra až 8. novembra 1933 za súčinnosti okresných a obecných úradov. Táto zbierka bola súčasťou Jubilejného fondu na obranu štátu a jej výťažok mal byť venovaný na podporu brannej leteckej výchovy a výstavbu športového letectva. Po prvotných úspechoch zbierka pokračovala aj v nasledujúcich rokoch. Rozsiahla propagačná kampaň, za ktorou stálo spoločné úsilie vojenského i civilného letectva, leteckého priemyslu a leteckých organizácií, najmä Aeroklubu RČS a Masarykovej leteckej ligy, a ktorá sa niesla v duchu „Buď to budeme národem létajícim, nebo nebudeme žádnym národem“, našla medzi čs. občanmi veľkú odozvu. Do vojny sa na účte zbierky (poštová spořiteľna 82.000) vyzbieralo viac ako 25 miliónov korún, z ktorých časť bola využitá na nákup 15 nových lietadiel Š-328, vyrobených Vojenskou továrňou na lietadlá s 20 motormi Walter-Pegas, a na účely brannej výchovy bolo zakúpených 20 lietadiel typu Praga E-114 a 15 lietadiel Š-328. Okrem toho bola z tejto zbierky financovaná ústredná pilotná škola a podporovaná činnosť plachtárov a výcvik nových pilotov v rámci akcie „Tisíc nových pilotov“.

Pri povojnovej výstavbe čs. letectva sa čs. vláda inšpirovala práve spomínaným nápadom z medzivojnového Československa. Počas okupácie sa podarilo prezieravosťou vojenských správcov zbierky pred Nemcami ukryť niekoľko miliónov korún, ktoré sa stali základom povojnovej Národnej leteckej zbierky v roku 1946. Účet poštovej sporiteľne č. 82.000 bol obnovený a spustená bola aj propagačná kampaň v tlači. Súčasťou zbierky bola, podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj aktívna činnosť pomocou zberných archov. 

Každý darca väčšej čiastky mohol dostať na pamiatku jeden z troch pamätných medailónov, prípadne aj všetky tri v darčekovej kazete. Medailóny boli z porcelánu, lemované striebornou ozdobnou obrubou. Na jednom bol vyobrazený čs. vojenský letecký odznak na pozadí štátnej vlajky, na druhom sovietsky letecký odznak, ktorý nosili čs. letci v ZSSR, a na treťom odznak britských letcov, ktorý nosili aj čs. letci pôsobiaci v Royal Air Force. Tieto spojenecké odznaky na posledných dvoch spomínaných medailónoch boli združené čs. vojenským leteckým odznakom. Výnosy z tejto zbierky mali byť použité na obnovu čs. letectva, pričom určených bolo niekoľko cieľov: vybudovanie leteckej infraštruktúry pre vojenské a civilné letectvo, školenie leteckého personálu, investícia do leteckého výskumníctva a konštrukcií a v neposlednom rade to bola príprava obrany proti leteckým útokom. 

Vyobrazená sada pamätných plakiet k Národnej leteckej zbierke z roku 1946 bola zaradená do zbierkového fondu VHM v roku 2001 nákupom.                                     

Použitá literatúra:

VHM – Mo Piešťany, Zbierka č. XV – Rady, vyznamenania, medaily, RVM 433 Plakety Národná letecká zbierka, katalogizačný záznam. 
Národní letecká sbírka stále v činnosti. In Letectví, roč. 22, 1946, č. 9, s. 284.
„Národní letecká sbírka“ do nové práce. In Za svobodné Československo, roč. 2, 1945, č. 252, s. 6.
V letectví je naše budoucnost! In Za svobodné Československo, roč. 2, 1945, č. 266, s. 4.
ŠIMSA, Jan. Národní letecká povinnost. In Letec, roč. 10, 1934, č. 3, s. 35.
Jak sme získavali a jak získavame československou veřejnost pro letectví. In Letec. Roč. 12, 1936, č. 3, s. 46.
VICHEREK, Alois. Budujeme národní letectvo. In Obrana lidu, roč. 1, 1947, č. 19, s. 2.

Text: PhDr. Viera Jurková, VHÚ – VHM
Foto: VHÚ – VHM
 

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky