Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Slávnostné odhalenie busty brig. gen. in memoriam Imricha Lysáka

Aktualizované:
Imrich Jacko - Lysák

Pri príležitosti 110. výročia narodenia brig. gen. In memoriam Imricha Lysáka sa 3. 6. 2022 v obci Brezovica za účasti jej obyvateľov, zástupcov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Klubu generálov SR a Zväzu vojakov SR, uskutočnilo slávnostné odhalenie jeho busty, ktorá je dielom akademického sochára Ladislava Saba. Za ozbrojené sily SR sa na tomto slávnostnom akte zúčastnil veliteľ 2. mechanizovanej brigády gen. Slavomír Verčimák. Príhovor o účasti Imricha Lysáka v protifašistickom odboji predniesol samostatný vedecký pracovník Vojenského historického ústavu plk. v. v. doc. PhDr. Jozef Bystrický, CSc.

Imrich Lysák sa narodil 3. 6. 1912 v Brezovici nad Torysou. Pôvodným povolaním bol učiteľ. Od začiatku októbra 1937 do konca júla 1939 vykonával prezenčnú vojenskú službu, pričom v období od začiatku októbra 1937 do konca apríla 1938 absolvoval školu na dôstojníkov pechoty v zálohe. V marci 1939, počas „Malej vojny“ sa zúčastnil obrany proti maďarským vojskám pri Košickej Belej. Vojenskú prezenčnú službu skončil ako čat. ašpirant. 1. augusta 1939 bol aktivovaný, menovaný na poručíka z povolania a premiestený k 2. samostatnému práporu do Sabinova. Ako veliteľ kanónovej čaty tohto práporu sa v septembri 1939 zúčastnil ťaženia proti Poľsku. V novembri 1939 ho premiestnili k pešiemu pluku 7 do Žiliny, kde pôsobil vo funkcii veliteľa čaty kanónovej roty do konca júna 1941, potom bol do začiatku augusta 1941 veliteľom kanónovej 102. roty v Ružomberku, v priebehu augusta 1941 vykonával funkciu veliteľa strážneho oddielu v Dolnom Kubíne a v septembri 1941 absolvoval kurz inštruktorov pechoty v Banskej Bystrici. Po jeho absolvovaní až do odchodu na front pôsobil v Liptovskom Mikuláši postupne vo funkciách veliteľa kanónovej roty a veliteľa kanónovej čaty pešieho pluku 4.

Imrich Lysák bol 1. 1. 1942 povýšený na nadporučíka. V tejto hodnosti na začiatku druhej polovice marca 1942 odišiel do poľa k Zaisťovacej divízii ako veliteľ kanónovej roty pešieho pluku 102. O necelé dva mesiace neskoršie (15. 5 .1942) bol v rovnakej funkcii premiestnený k pešiemu pluku 101, v ktorom ako prvý pobočník veliteľa pluku pôsobil stotník Ján Nálepka, okolo ktorého sa v lete 1942 sformovala skupina odbojovo orientovaných dôstojníkov. Do jej činnosti sa aktívne zapojil aj Imrich Lysák. Podieľal sa na rokovaniach so zástupcami partizánov, počas ktorých sa dohovárali podmienky vzájomného neútočenia, spolupráce a organizácie prechodu k partizánom. 15. 5. 1943 spolu so stot. Jánom Nálepkom, por. Michalom Petrom a voj. Petrom Benkovičom, prešiel k partizánskemu zväzku gen. A. N. Saburova. O tri dne neskoršie vznikol v tomto partizánskom zväzku Československý partizánsky oddiel. Jeho veliteľom sa stal stotník Nálepka a náčelníkom štábu npor. Lysák. Spolu s por. Petrom odišiel večer 30. 9. 1943 od oddielu na partizánske poľné letisko, odkiaľ boli dopravení do hlavného štábu ukrajinských partizánov, aby mohli na základe vlastnej žiadosti vstúpiť do 1. čs. samostatnej brigády plk. L. Svobodu.

Imrich Lysák sa stal príslušníkom československého vojska v Sovietskom zväze 18. 11. 1943. Po prezentácii ho odoslali k 1. čs. samostatnej brigáde, ktorá bola po bojoch pri oslobodzovaní Kyjeva zasadená na fronte pri Vasilkove. Zaradený bol do 2. práporu brigády ako veliteľ protitankovej roty. Padol v boji pri Rude 30. 12. 1943. Jeho činnosť na bojisku bola v roku 1944 ocenená udelením dvoch Československých vojnových krížov 1939. V roku 1946 bol in memoriam povýšený do hodnosti štábneho kapitána a v roku 1949 in memoriam vyznamenaný Zlatou hviezdou radu Za slobodu. Pri príležitosti 68. výročia SNP ho minister obrany SR v auguste 2012 povýšil do hodnosti kapitán in memoriam a v auguste 2019 bol prezidentkou republiky vymenovaný do hodnosti brigádneho generála in memoriam.

Text: plk. v. v. doc. PhDr. Jozef Bystrický, CSc., VHÚ - OVHV
Foto: plk. v. v. doc. PhDr. Jozef Bystrický, CSc., ÚV SZPB

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky