Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Účasť vojenských múzejníkov na kultúrno-spoločenskej akcii „Záhrada plná kníh“

Aktualizované:
Účasť vojenských múzejníkov na kultúrno-spoločenskej akcii „Záhrada plná kníh“
Účasť vojenských múzejníkov na kultúrno-spoločenskej akcii „Záhrada plná kníh“
Dňa 23. mája 2024 sa v areáli Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave uskutočnilo kultúrno-spoločenské podujatie pod názvom Záhrada plná kníh – knižničný festival písma, slova a pohody. Jeho cieľom bolo umožniť najmä tým najmenším návštevníkom nahliadnuť priamo do „kuchyne“ spomínanej knižnice a zábavnou formou im tak priblížiť jednotlivé aspekty jej fungovania. Zamestnanci knižnice pritom všetkých záujemcov informovali aj o viacerých knižných novinkách, ktoré sa len nedávno dostali na pulty predajcov kníh. Popritom bol pre návštevníkov pripravený aj bohatý sprievodný program. V rámci neho sa mohli napríklad tí najmenší tešiť na umelecké čítanie básní, či mimoriadne pútavé kúzelnícke vystúpenie. Tí starší sa mohli zúčastniť diskusie s motivátorom na tému Bezpečný prístav, a taktiež aj autorskej besedy so spisovateľkou Emíliou Dalekorejovou Beňovou. Okrem toho bola pre všetkých záujemcov pripravená aj možnosť vyskúšať si rôzne tvorivé aktivity, či v sprievode odborných zamestnancov knižnice absolvovať komentovanú prehliadku zážitkovo-informačnej záhrady plnej kníh s názvom Čaro Gemera. 

Kultúrno-spoločenskú akciu obohatili aj príslušníci Ozbrojených síl SR z 54. raketometného oddielu Rožňava, ktorí priamo v záhrade prezentovali rôzne zbrane a vojenskú techniku.             

„Bokom“ nezostali stáť ani naši múzejníci zo Svidníka, ktorí pripravili zaujímavú statickú ukážku múzejných predmetov zo zbierkového fondu VHÚ – Mo Svidník VHM. Počas ukážky informovali záujemcov o vývoji prezentovaných zbraní, ich zavedení do výroby a využití v jednotlivých armádach. Najväčšiu pozornosť tých najmenších návštevníkov knižnice pritom už tradične pútali najmä sovietsky samopal PPŠ-41 a nemecký univerzálny guľomet MG-42. Bokom neostali ani československý ľahký guľomet ZB vzor 26, či viaceré opakovacie pušky z obdobia prvej a druhej svetovej vojny. Veľkú pozornosť detí si však vyslúžili aj jednoranové a zároveň aj najstaršie prezentované pušky, konkrétne rakúsko-uhorská puška Werndl M1867 vyrobená pred 154 rokmi a ruská puška Berdan II model 1870, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1884. Starší návštevníci si mohli vypočuť aj prednášku o vzniku, priebehu i význame Slovenského národného povstania a o jeho nezastupiteľnom mieste v našich národných dejinách, ktorú pripravili a odprezentovali naši kolegovia zo svidníckeho múzejného pracoviska.   

Text: VHÚ
Foto: VHÚ

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky