Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Vydanie pracovného zošita Slováci v rovnošatách 1848 – 2020 (I.)

Aktualizované:
Pracovný zošit Slováci v rovnošatách
Pracovný zošit Slováci v rovnošatách
Prezentačná a vzdelávacia činnosť patria medzi základné múzejné odborné činnosti múzeí. VHÚ – Vojenské historické múzeum ako jediné špecializované múzeum svojho druhu na Slovensku, plní aj úlohy vzdelávacieho centra v oblasti vojenských dejín Slovenska, preto je v jeho záujme rozvíjať aktivity aj na poli múzejnej pedagogiky. Autori si veľmi dobre uvedomujú náročnosť problematiky vojenských dejín, ktorá nie je súčasťou učebných osnov základných a stredných škôl na Slovensku. Počas svojej lektorskej praxe si však všimli čoraz väčší záujem o vojenské dejiny a militáriá aj u najmladších návštevníkov, preto sa rozhodli túto tému spracovať hravou a pútavou formou a využiť tak toto „biele miesto“ vo výchovno-vzdelávacom procese žiakov.

Stála expozícia Slováci v rovnošatách 1848 – 2020 bola návštevníkom VHM v Piešťanoch sprístupnená v roku 2021 a oproti druhej stálej expozícii, Výzbroj československej armády v rokoch 1945 – 1992, ktorej mohutnosť veľkorozmerných zbierkových predmetov vzbudzuje u návštevníkov prirodzený „wow efekt“, je pre väčšinu laikov možno menej pútavou, vyžaduje si komplexnejšie vedomosti zo slovenských dejín a vzhľadom na rozsah prezentovaného obdobia, aj viac pozornosti. Autori preto chceli najmladším návštevníkom múzea predostrieť túto tému jazykom, ktorému rozumejú a spôsobom, ktorý ich pobaví a vzbudí ich záujem o túto problematiku a zároveň upevní a preverí osvojené vedomosti, ktoré nadobudli počas prehliadky múzea..

Pracovný zošit je venovaný prioritne deťom vo veku 8 – 13 rokov a obsahuje takmer 40 úloh, ktoré sú zamerané najmä na rozvoj tvorivosti, kritického a logického myslenia, zrakového vnímania, pamäti, kreativity a rozvoj slovnej zásoby. Hneď v úvode žiaci spoznajú, čo vlastne sú múzeá, aké sú ich hlavné úlohy a aké je poslanie Vojenského historického múzea. Dve fiktívne postavičky, Jurko a Danka, ich následne rôznymi cvičeniami a úlohami prevedú slovenskými vojenskými dejinami. Súčasťou je aj spoločenská hra a pexeso, ktoré prezentuje vybrané zbierkové predmety z expozície.

Autorský kolektív Viera Jurková a Lukáš Danko pri tvorbe materiálu vychádzali  nielen zo samotnej koncepcie stálej expozície, ale aj z poznatkov a vedomostí z oblasti múzejnej pedagogiky a didaktiky dejepisu. Významným prínosom pre vznik tohto pracovného zošita bola spolupráca s výtvarníčkou Barborou Kollárovou a pedagogičkou Hanou Blažekovou. S popularizáciou vojenských dejín plánuje VHÚ – VHM pokračovať aj spracovaním druhého dielu tohto pracovného zošita, určeného pre starších žiakov. 


Text: PhDr. Viera Jurková, VHÚ-VHM Piešťany
Foto: VHÚ-VHM Piešťany

Fotogaléria

Aktualizované:
Vypublikované:
Návrat na začiatok stránky