Preskočiť na hlavný obsah Preskočiť na bočnú lištu

Zákopový pluh 60/90

Vypublikované:
Zákopový pluh 60/90
Zákopový pluh 60/90

Úspešné vedenie boja je závislé aj od vysokej odolnosti jednotiek a ich techniky pred účinkom paľby protivníka. Jedným zo základných opatrení je ženijná úprava obranných postavení. Zavedenie mechanizačných prostriedkov do výzbroje ženijného vojska podstatným spôsobom znížilo potrebu ľudskej práce, ako aj čas pri budovaní palebných stanovísk a línií zákopov. Čs. ženisti na začiatku 50. rokov minulého storočia disponovali väčšinou len trofejným materiálom, ktorý však zďaleka nepokrýval potreby armády. Najslabším miestom bola práve absencia zemných strojov rôzneho druhu a určenia. Ku kvalitatívnej zmene došlo v roku 1952, keď  boli zo ZSSR dodané prvé buldozéry, rýpadlá a pod. Na túto neutešenú situáciu v oblasti zemných strojov pre potreby ČSĽA reagoval aj domáci priemysel. V roku 1959 bol do výzbroje formálne zavedený zákopový pluh ZP 60, ktorého výrobcom mali byť Podpolianske strojárne, n. p. Detva (PPS, n. p. Detva). K jeho výrobe  však nedošlo, pretože ho nahradila vylepšená verzia ZP 60/90. 

Zákopový pluh  bol vylepšený vďaka iniciatíve mjr. Ing. Štefana Janďourka, zamestnanca Ženijného výskumného strediska a autora patentu. Vylepšená verzia pluhu mala výrazne nižšiu hmotnosť (na 2100 kg) a radlicu s výhlbom do 90 cm. Okrem toho boli odstránené bočné krojidlá a využité plné pneumatiky v menšom profile. ZP 60/90 pracoval tak, že obe tlačné lyžiny pritláčali zeminu proti radlici, čo zaistilo kvalitný profil zákopu vo všetkých druhoch zemín. Zníženie hmotnosti zákopového pluhu umožňovalo jeho prepravu v teréne aj štandardným nákladným automobilom V3S pri rýchlosti do 20 km/hod. Pri hĺbke orby do 87 cm bola potrebná ťažná sila 16-18 t, pri 58 cm len 8-13 t. V praxi sa počítalo s jeho použitím na tanku, s orbou do 80 cm pri pracovnej rýchlosti 2-3 km/hod. Pluh bolo možné v tomto prípade ovládať z veže tanku, čo malo výrazne pozitívny vplyv na bezpečnosť obsluhy. V rokoch 1960– 1961 prešiel sériou porovnávacích, statických i dynamických skúšok, po ktorých bol v roku 1961 zavedený do výzbroje ČSĽA. Výrobou ZP 60/90 boli poverené Podpolianske strojárne, n. p. Detva, ktoré v roku 1961 vyrobili desaťkusovú overovaciu sériu, po ktorej nasledovala výroba 140 ks v dvoch sériách.

Zákopový pluk bol špeciálnym prívesom slúžiacim na hĺbenie priechodných streleckých alebo spojovacích zákopov do hĺbky 500 – 850 mm, ale aj na prípravu klamných postavení. Toto zariadenie nebolo prideľované len k ženijným jednotkám, ale aj k tankovým plukom a práporom. Použiť ho bolo možné len v priestoroch, ktoré neboli pod priamym pozorovaním z pozemných stanovísk nepriateľa, a ktoré ležali mimo dosahu priamych palieb pechotných či delostreleckých zbraní. Jeho účinné využitie vyžadovalo výkonný ťahač, napr. tank (najčastejšie sa používal tank T-55), jeden alebo dva traktory S-80, kolesový dózer DOK alebo kolesový nakladač KN-251. Počas presunu mohol byť ťahaný rôznymi nákladnými vozidlami (T-138, T-813 a pod.) alebo stredným obrneným transportérom. Obsluhoval ho jeden strojník.

Stroj pracoval na princípe rezania zeminy, od ktorej stavu a druhu závisela aj jeho výkonnosť. Pri hĺbení rovného zákopu, kedy bolo možné dosiahnuť rýchlosť orby až 1800m/hod, bolo množstvo vyoranej zeminy 800 m3/hod. Jeho výhodou bola už spomenutá malá hmotnosť, značná mobilita stroja pri prevoze a minimálna potreba údržby. Toto jednoduché zariadenie sa skladá z nosníka, radlice, lyžiny, odhrňovacieho krídla a diskového krájača. V pracovnej polohe mal dĺžku 4,7 m, šírku 2,5 m a výšku 2,9 m. Podvozok tvorila náprava, na ktorej boli  dve plné pneumatiky. 

Zákopový pluh, ktorý sa nachádza v zbierkach VHM Piešťany, bol zaradený do zbierkového fondu v roku 2003 na základe bezodplatného prevodu od VÚ 8216 Sereď. Tento útvar sa zaoberal aj výcvikom budúcich odborníkov ženijného vojska a zákopový pluh slúžil ako výcviková pomôcka pre budúcu obsluhu zariadenia. Do dnešného dňa sa nachádza v mnohých útvaroch pozemných síl OS SR. Vzhľadom na jeho jednoduchosť, odolnosť a kvalitu výroby je tento stroj stále využiteľný.

Zdroje:

VHÚ-VHM, Zbierka XII – Ženijný materiál, ŽM 65, Pluh zákopový ZP 60/90, katalogizačný záznam.
DOLEŽEL, Ludvík – KROUPA, Lubomír. Ženijní vojsko. Historie a současnost. Praha: AVIS, 2003, 160 s. 
DUBÁNEK, Martin. Zákopový pluh ZP 60/90 a úkoly ZP-11/0 a PŘÍKOP. In ATM, 2019, č. 12, s. 62-66.
DUBÁNEK, Martin. Zákopový pluh ZP 60. In ATM, 2019, č. 5, s. 68-72.
HALKA, František. Mechanizační prostředky pro zemní práce. In Ženista, roč. 5, 1955, č. 3, s. 132-136
NEVRLKA, Miroslav. Budování obranných postavení zákopovým pluhom. In Bojová príprava, 1977, č. 9, s. 51-56.
Žen-2-9, Ženijné práce všetkých druhov vojsk. Praha: MNO, 1981. 
Príručka pre ženistov. Praha : Naše vojsko, 1964. 

Text: Richard Hattala, VHÚ - VHM
Foto: Peter Minárik, VHÚ - VHM


 

Fotogaléria

Návrat na začiatok stránky